E-mail
Telefon
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00

Choroby krążka międzykręgowego​

Choroby krążka międzykręgowego
Funkcja i patologie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Kręgosłup w części lędźwiowej jest w naturalny sposób wygięty – tzw. lordoza – co pozwala mu pełnić jego  funkcję podporową i amortyzującą. Odcinek ten jest odpowiedzialny za stabilizację całego ciężaru ciała powyżej.  Odcinek ten jednocześnie pozwala na  wykonanie zgięcia, wyprostu, skłonów bocznych i rotacji. Nie jest więc niczym dziwnym że jest narażony na częste urazy i przeciążenia które doprowadzają do licznych patologii.  Urazy te niekiedy mogą powodować ucisk korzeni nerwowych – a w konsekwencji – objawy rwy kulszowej. Jedną z przyczyn ucisku mogą być patologie krążków międzykręgowych czyli amortyzujących dysków położonych pomiędzy kolejnymi kręgami kręgosłupa. 

Leczenie

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej i rwy kulszowej - związek z obciążeniem kręgosłupa i zmianami zwyrodnieniowymi

Do wypadnięcia jądra miażdżystego dochodzi najczęściej podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów lub innych czynności, które w nadmierny sposób obciążają lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dyskopatia często ma charakter nawracający i niekiedy może dojść do niego nawet przy zwykłym pochyleniu czy innej fizycznej aktywności. Atak rwy kulszowej może pojawić się również jako konsekwencja zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Zmiany te są zwykle wynikiem długotrwałego przebywania w pozycji wymuszonej , siedzącego trybu pracy, otyłości a także nieprawidłowej postawy podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. 

Struktura i patologie krążka międzykręgowego - przyczyny rwy kulszowej

Krążek międzykręgowy, inaczej dysk, składa się z centralnie położonego jądra miażdżystego oraz usytuowanego obwodowo pierścienia włóknistego. Jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej jest wypadnięcie jądra miażdżystego poza obręb krążka międzykręgowego. Określenie ,,wypadnięcie dysku” nie  musi oznaczać przesunięcia całego dysku do kanału kręgowego ale często tylko jego fragmentu.

Przyczyny rwy kulszowej: od ciąży po nadwagę i choroby

Na rwę kulszową zapadają również kobiety w ciąży, co wiąże się z rozluźnieniem stawów, powiększaniem macicy oraz uciskiem na kości miednicy i nerw kulszowy. Pojawienie się rwy kulszowej podczas ciąży może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Pojawienie się rwy kulszowej podczas ciąży może być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.  
Inne przyczyny rwy kulszowej to nieodpowiednia dieta, uboga w wapń, sole mineralne i witaminy a także nadwaga/otyłość, cukrzyca, stan zapalny lub nowotwór. Z leczeniem choroby krążka międzykręgowego nie należy zwlekać.

Scroll to Top