E-mail
Telefon
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00

Rehabilitacja

Nowoczesną rehabilitację można umieścić pomiędzy terapią przeciwbólową a operacją. Dzięki odpowiednio dobranej terapii, Pacjent nie tylko może pokonać dolegliwości bólowe ale również zapobiegać ich nawrotom.

Leczenie rehabilitacyjne może przynieść doskonałe efekty niezależnie od tego czy do utraty czynności ruchowych doszło w wyniku kontuzji, wypadku czy starzenia się.

Najczęściej stosowaną przez Nas metodą terapeutyczną jest terapia indywidualna, która ma ogromną wartość leczniczą. Każdą terapię indywidualną rozpoczynamy od konsultacji fizjoterapeutycznej, która ma na celu weryfikację przyczyn dolegliwości bólowych oraz poznanie stanu mięśniowo- szkieletowego.

Konsultacja fizjoterapeutyczna:

  • Rozpoczyna się ona wywiadem, podczas którego fizjoterapeuta poznaje obecny stan pacjenta, odniesione kontuzje czy przebyte zabiegi. Na tym etapie warto pokazać fizjoterapeucie badanie obrazowe, jeśli mieliśmy problem, który ich wykonania wymagał.

  • Kolejnym etapem jest badanie fizjoterapeutyczne i testy funkcjonalne, dobrane pod kątem dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, pozwalające określić zakresy ruchu i ewentualne dysfunkcje układu ruchu.

  • Wszystko to prowadzi do postawienia diagnozy – czyli stworzenia funkcjonalnej mapy ciała oraz wytłumaczenia pacjentowi przyczyn obserwowanych zjawisk.

  • Na końcu fizjoterapeuta przygotowuje zalecenia, jak ewentualne dysfunkcje skorygować.

W trakcie terapii indywidualnej najczęściej Fizjoterapeuta wykorzystuje:

Masaż tkanek głębokich

Forma masażu polegająca na zniesieniu napięć w obrębie sieci mięśniowo-powięziowej, ma na celu na rozluźnieniu tkanek Pacjenta, poprawia ich mobilności względem siebie. Skutecznie likwiduje napięcia mięśniowo-powięziowe.

Terapia tkanek głębokich pozwala na zmniejszenie bólu, zwiększenie rozluźnienia, zwiększa płynność ruchu, poprawia funkcję wszystkich mięśni oraz pozwala odzyskać ich równowagę. W znaczący sposób poprawia przenoszenie napięć poprzez ciało a także obniża poziom stresu.

Masaż klasyczny

Celem masażu klasycznego jest ogólna poprawa stanu psychosomatycznego. Regularne korzystanie z masażu klasycznego powoduje wzmocnienie układu odpornościowego oraz naturalnych sił samoregulacji organizmu. Masaż klasyczny pozwala zregenerować organizm po wysiłku, pozwala na wyciszenie i odprężenie.

Masaż sportowy

Przede wszystkim dedykowany jest osobom czynnie uprawiającym różnorodną aktywność fizyczną. Bazuje na technikach masażu klasycznego,wykonywany jest jednak bardziej intensywniej, z użyciem większej siły i energii.

Masaż leczniczy

Ma na celu oddziaływanie lecznicze na tkanki pacjenta. Fizjoterapeuta wykonuje manualne prace na tkankach miękkich, dotkniętych różnego rodzaju zmianami jak choćby nadmierne napięcie czy zwiększona tkliwość. Masaż leczniczy jest dobrym rozwiązaniem przy pojawiających się bólach kręgosłupa oraz mięśni i więzadeł, które go otaczają. Jest on również stosowany w przypadku występowania punktów spustowych, zrostów oraz blizn śródtkankowych. Masaż leczniczy najczęściej zalecany jest osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa spowodowane rwą kulszową, odczuwających dolegliwości bólowe i w przypadku sztywności danej partii ciała.

Kinesiotaping

Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne, jest techniką fizjoterapeutyczną stosowaną w leczeniu bólu, nadwyrężeń, blizn i innych urazów ciała. Polega on na wykorzystaniu taśmy do tapingu, którą nakleja się w specyficzny sposób, w określonych miejscach

Naklejona na skórę taśma napina i lekko unosi warstwę naskórka, skóry właściwej. To wywołuje efekt przestrzeni pomiędzy: warstwą naskórka, nerwów, mięśni, naczyń krwionośny i limfatycznych, powięzi oraz ścięgien. Dzięki temu dochodzi do uregulowania napięcia mięśniowego. Powstała ,,przestrzeń” dodatnio wpływa na pracę układu krwionośnego oraz limfatycznego. Zwiększa się przepływ krwi, utlenienie. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny usuwa zastoiny oraz redukuje stany zapalne. Dzięki tym procesom, w obrębie patologicznej zmiany, dochodzi do poprawy mikrokrążenia. Dodatkowo taśma oddziałuje również na naturalne receptory czucia bólu oraz czucia głębokiego.

Kacper Ziętara - ZnanyLekarz.pl
Scroll to Top