E-mail
Telefon
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00

Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych

Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych (Facet Joint Syndrome)

U starszych osób większy sens będą mieć małoinwazyjne zabiegi neurodestrukcyjne jak termolezja lub kriolezja gałązek przyśrodkowych które unerwiają te stawy. To proste bezpieczne i efektywne procedury przynoszące efekty przeciwbólowe na długi czas od kilku miesięcy do nawet kilku lat. 

Ma to duże znaczenie zwłaszcza w ograniczaniu farmakoterapii u osób w podeszłym wieku i z innymi chorobami współistniejącymi. 

Zespoły bólowe kręgosłupa to wiele różnych potencjalnych patologii.  Jedną  z nich są zespoły bólowe związane ze zmianami degeneracyjnymi i zwyrodnieniowymi stawów międzykręgowych lub inaczej międzywyrostkowych kręgosłupa. Nasz kręgosłup składa się z 26 niezależnych kręgów oraz dwóch kości powstałych ze zrośniętych kręgów tj. krzyżowej i guzicznej. Każdy kręg jest połączony z kolejnym za pomocą stawów międzywyrostkowych, które zapewniają ruchomość kręgosłupa. Wraz z wiekiem oraz postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi następuje proces taki sam jak w innych stawach np. kolanowych, biodrowych, barkowych itp. Stawy te będą również podlegać uszkodzeniom w przebiegu wielu chorób reumatologicznych a także nowotworowych gdzie dochodzi do zajęcia kości. Również pacjenci z osteoporozą są w grupie ryzyka.

Objawy bólowe imitują objawy rwy kulszowej lub barkowej ale ból prawie nigdy nie promieniuje poniżej kolana (oczywiście w sytuacji izolowanej patologii co jest z reguły rzadkością), najczęściej do pośladka lub lokalizują się miejscowo w szyi, karku lub okolicy potylicznej. W odcinku piersiowym lokalnie i mogą dawać bóle miedzy-łopatkowe. Oczywiście rzadko kiedy jest to izolowany problem kręgosłupa. Najczęściej pacjenci pomimo licznych wizyt u specjalistów oraz często po leczeniu neurochirurgicznym dalej odczuwają podobne objawy bólowe kręgosłupa ale zlokalizowane najczęściej miejscowo bez promieniowania typowego dla rwy kulszowej czy barkowej. Z reguły fizjoterapia i farmakoterapia słabo sobie radzą z tą patologią. Postępowaniem z wyboru mogą być blokady steroidowe i/lub w połączeniu z osoczem bogato-płytkowym lub surowicą autologiczną przeciwzapalną podawanymi do tych stawów. 

Scroll to Top