Termolezja
Jak to działa?
Jedną z niefarmakologicznych metod leczenia bólu jest termolezja. Może być stosowana w przypadku wielu chorób, w tym także jako inwazyjna metoda leczenia bólu przewlekłego. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa. W związku z tym, że przewlekłe bóle mogą być związane z neuralgiami, stosowana jest także termolezja nerwów obwodowych i centralnych np. w neuralgii nerwu trójdzielnego, nerwu nadłopatkowego czy popłópaścowej neuralgii nerwów międzyżebrowych.
Termolezja to zabieg, który ma czasowo lub trwale zablokować przewodzenie w obrębie włókien nerwowych poprzez umieszczenie niewielkiej elektrody w okolicy grupy włókien nerwowych odpowiadających za dolegliwości. Następnie uruchamia się przepływ prądu zmiennego o częstotliwości 300–500 kHz. W związku z tym, że w obrębie neuronów znajdują się elektrolity zawieszone w roztworze, efektem są gwałtowne ruchy jonów, co powoduje wzrost temperatury w danym obszarze (miejsce ulega nagrzaniu). Prowadzi to do nieznacznego uszkodzenia włókien nerwowych. Dzięki działaniu miejscowemu oraz odpowiednio dobranym parametrom przepływającego prądu uszkadzane są jedynie włókna czuciowe w danym obszarze. Upośledzenie przewodnictwa nerwowego powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych aż do czasu, kiedy włókna ulegną regeneracji. Najczęściej rozróżnia się tą metodę na dwa typy tj. Termolezje ciągłą (RF) gdzie poprzez zastosowanie ciągłego impulsu nerwowego przez określona ilość czasu pozwala na neurodestrukcje danego obszaru patologicznego lub tzw. Termolezję Pulsacyjną (PRF) gdzie poprzez czasową przerywaną impulsację elektryczna uzyskujemy modulację w zakresie funkcjonowania patologicznego nerwu unikając jego uszkodzenia co jest ważne zwłaszcza w przypadku nerwów mieszanych, które mają także funkcję motoryczną.
Celem zabiegu termolezji jest nie tylko redukcja bólu, ale również to, aby efekt terapeutyczny utrzymywał się jak najdłużej. Obecnie w większości pacjentów udaje się otrzymać znaczącą poprawę na 12–24 miesiące. Termolezja jest zabiegiem bezpiecznym, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania oraz mogą pojawić się skutki uboczne.