E-mail
Telefon
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00
Godziny otwarcia
Pon-Pt : 10:00 - 20:00

 Terapia Orthokine

Jak to działa?

Terapia Orthokine opiera się na procesie blokowania receptorów prozapalnych interleukiny IL-1 za pomocą antagonistów receptora interleukinowego IL-1 RA, które występują naturalnie w surowicy krwi. Ta biologiczna podstawa pozwala na kompetencyjne zahamowanie procesów zapalnych. Projektowanie terapii Orthokine wystartowało z obserwacji procesów destrukcji chrząstki stawowej i powstawania zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym. Zbadano tam nadmiar prozapalnych cytokin, takich jak IL-1, oraz brak odpowiedniej ilości ich antagonistów. Próba zwiększenia naturalnych cytokin hamujących kaskadę zapalną poprzez ich naturalną syntezę przez komórki monocytarne została podjęta w warunkach in vitro. Specjalne szkło barokrzemowe powleczone tlenkiem chromu jest skutecznym aktywatorem syntezy białek antagonistycznych do receptora interleukinowego, w tym specyficznie dla receptora IL-1. Własna surowica jest wzbogacana dając kolejną korzyść uzyskania bardzo wysokiej koncentracji czynników wzrostu, takich jak IGF-1, PDGF, TGF-β1. Są to substancje o działaniu regenerującym i gojącym.

 Terapia Orthokine to leczenie które polega na podaniu białek przeciwzapalnych oraz czynników wzrostu do chorego stawu lub w okolice chorego nerwu. Substancje aktywne uzyskane są z krwi pacjenta. Stąd określenie autoterapii, terapii regeneracyjnej lub terapii biologicznej. Zaletą metody jest to, że białka pochodzące z własnej krwi nie zawierają żadnych obcych dla organizmu substancji.

 Terapia Orthokine – opracowana przez niemieckich naukowców i opisana w wielu renomowanych periodykach naukowych, jest stosowana na świecie od ponad 10 lat.

Leczenie przeprowadza się następująco

 W pierwszym etapie terapii, z żyły pacjenta zostaje pobrana krew do specjalistycznej strzykawki EOT®II, zawierającej odpowiednio spreparowane substancje kontaktowe.

 Konstrukcja i zawartość strzykawki powodują, że w kontakcie z nią komórki pobranej krwi pacjenta są pobudzane do produkcji specyficznych białek, mających zdolność
do hamowania procesów zapalnych, z których najważniejsze to białko zwane IL-1Ra. Proces otrzymywania białek przeciwzapalnych zwany kondycjonowaniem, przeprowadzany jest
w cieplarce laboratoryjnej, w kontrolowanych warunkach i trwa ok. 6-9 godzin. Po jego zakończeniu oddziela się niepotrzebne
już krwinki i uzyskana w ten sposób
płynna część krwi pozbawiona krwinek, tzw. kondycjonowana surowica, jest następnie zwrotnie wstrzykiwana pacjentowi,
od którego pobrano krew. Zastrzyki wykonuje się w dotknięty zapaleniem obszar: staw w okolice korzeni nerwów kręgosłupa
lub po urazie sportowym mięśni
i ścięgien.

 Dzięki przeciwzapalnym własnościom białka IL-1Ra, proces chorobowy i postępujące niszczenie tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane. Z jednego pobrania krwi otrzymuje się 4-6 porcji kondycjonowanej surowicy, która jest następnie
używana do serii wstrzyknięć, zawsze u tego samego pacjenta od którego krew została pobrana. Pierwsze wstrzykniecie może być wykonane jeszcze tego samego dnia. Do kolejnych wstrzyknięć nie ma konieczności ponownego pobierania krwi – uzyskane za pierwszym razem porcje kondycjonowanej surowicy przechowuje się bowiem w stanie zamrożonym w temperaturze – 20 st. C i po rozmrożeniu są one wykorzystywane do kolejnych wstrzyknięć

 Terapia Orthokine® ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracyjne oraz zmniejsza zużycie chrząstki stawowej.
O częstotliwości i odstępach między podaniami decyduje lekarz specjalista.

Zalety terapii Orthokine®

● nie wymaga znieczulenia ogólnego ani operacji chirurgicznej
● znikome ryzyko wystąpienia infekcji
● posiada właściwości łagodzące dolegliwości bólowe
● zapobiega powstaniu stanu zapalnego
● ma działanie regeneracyjne na uszkodzone stawy, nerwy, mięśnie lub ścięgna
● opóźnia niszczenie chrząstki i ją zabezpiecza
● terapię można powtarzać

Wskazania do leczenia biologicznego

●Bóle stawów – choroba zwyrodnieniowa stawów (np. Kolanowego, biodrowego i
innych)
● Po operacji stawu kolanowego (np. rekonstrukcji wiązadła krzyżowego)
● Bóle kręgosłupa ( np. odcinka lędźwiowego)
● Przepuklina krążka międzykręgowego
● Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych
● Radikulopatia nerwów rdzeniowych
● Stenoza kanału kręgowego
● Rwa barkowa lub kulszowa
● Zespół mięśnia gruszkowatego
● Neuropatie nerwów obwodowych
● Neuralgia nerwu trójdzielnego
● U sportowców po urazach (np. stawów, mięśni, ścięgien)

Przeciwskazania

● Gorączka
● Aktywna infekcja
● Okres 1 mc po szczepieniu
● Krytyczna stenoza kanału kręgowego
● Krytyczne zmiany zwyrodnieniowe stawów

Jak przebiega cały proces?

Terapia Orthokine

Umów się na wizytę już teraz!

Tomasz Kupiec - ZnanyLekarz.pl

Podsumowanie

 Autologiczne Osocze Kondycjonowane (Autologic Conditioned Serum, ACS) zawiera 140 x więcej białek przeciwzapalnych niż normalna surowica tzw. antagonistów receptora IL-1 (IL-1 Ra) – czyli białka blokujące jeden z najważniejszych receptorów przeciwzapalnych oraz znaczące ilości czynników wzrostu. Możliwe podanie dodyskowe, okołostawowe, około-korzeniowe, zewnątrzoponowe w ilości 3-6 dawek.

 Skuteczność, bezpieczeństwo i sposób działania terapii Orthokine® opisano w ponad 30 publikacjach.

 Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania terapii Orthokine® wykazano na podstawie danych klinicznych zebranych przez wielu lekarzy na całym świecie, a także wyników badań klinicznych z randomizacją, grupą kontrolną i podwójnie ślepą próbą opublikowanych w recenzowanych czasopismach fachowych.

 Według tych danych, terapia Orthokine® ma istotną przewagę pod względem bezpieczeństwa i skuteczności działania nad innymi zalecanymi metodami leczenia chorób zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.

 Oprócz zastosowania w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kości i stawów, terapia Orthokine® ma szczególne znaczenie w medycynie sportowej, w leczeniu chorób stawów, kręgosłupa lub następstw urazów sportowych. Terapia Orthokine® jest z powodzeniem stosowana u piłkarzy i tenisistów rangi międzynarodowej, a także u sportowców ligi NBA, NFL, MLB oraz zawodników startujących w igrzyskach olimpijskich.

 Światowa Agencja Antydopingowa (ang. World Anti-Doping Agency (WADA) nie uznała surowicy Orthokine® za środek dopingujący. Terapia ta jest zgodna z wytycznymi WADA.

Sprawdź również

Blokada
Kriolezja
Akupunktura
Akupunktura
Scroll to Top